Yule - zimní slunovrat
Magický zimní slunovrat
Svátek Yule, dle keltského kola roku se slaví 21. prosince. Podle starých tradic je právě tento den brán jako konec roku. Jedná se o nejtemnější čas, noc je nejdelší a den nejkratší. Zároveň se ale začínají dny pomalu prodlužovat a na zem přicházel nový život.
Bohyně porodí syna, který od té doby roste a sílí. Pomáhá se přírodě tím, že se zapalují ohně, aby bylo více světla.
Přípravy na tento svátek začínaly již 5. prosince. Ženy poklízely svá obydlí, která i hojně zdobily. K výzdobě se používalo chvojí, jmelí, jalovec, borové šišky, vavřín a další. Připravovalo se jídlo, tančilo se a zpívalo. Přestože se právě jídlem přes zimu velmi šetřilo, právě o Yule se připravovaly velké hostiny.
Uctívali se mrtví, na které se hojně myslelo. Připravovalo se jídlo i pro ně, stlaly se pro mrtvé i postele, aby měli kde přespat. Domy se nesměly zavírat, otvírala se i okna a to hlavně proto, aby měli právě mrtví volný přístup. Vzívali se a rozmlouvalo se s nimi. Obrazy a sošky nežijících se ukládaly na viditelné místo, přípíjelo se jim a žehnalo.
Tyto svátky prošly během staletími velkými změnami a úpravami, abychom je dnes slavili v podobě, jakou známe. Pravdou je, že lidé k sobě měli velmi blízko, scházeli se, rozprávěli mezi sebou. Pospolu i slavili a jedli. K jídlu se podávaly ořechy, sušené a pečené ovoce, vařily se kaše. Větve se zdobily sušeným ovocem, pečivem a dalšími drobnostmi.
Naši předci rozhodně neznali histerické běhání po supermarketech, maso o těchto svátcích nebylo vůbec. Dary měly potěšit a byly velmi prosté. Důležitá byla právě ta pospolitost a klid a mír mezi přítomnými i příchozími. Zastavme se tedy a popřemýšlejme o tom, jak krásné by Vánoční svátky byly, kdybychom mysleli právě na lásku, radost a klid.
Čarování na Štědrý den
Spousta rituálů se dochovala dodnes, ovšem, používají se jen velmi málo. Ovšem právě o Vánocích mají své kouzlo a ne nadarmo se říká, že se jedná o den splněných přání.
Rozkrajování jablíček
Po rozkrojení jablíčka se objeví buď hvězda - znamená štěstí, nebo kříž - znamená úmrtí nebo vážné onemocnění. Podobně se věští i z vlašských ořechů. Po rozpůlení ořechu, pokud bylo jádro zdravé, znamenal zdraví a štěstí, pokud černé, znamenalo to smrt a neštěstí.
Odlévání roztaveného olova
Roztavené olovo se vlévalo do vody, kde ztuhlo a vytvořilo obrazec. Pak se zkoumalo, co obrazec znamená. Tyto obrazce se dokonce i uchovávaly pro štěstí.
Jmelí
Tato rostlina se používá od nepaměti a to hlavně proto, že zajišťuje štěstí a odhání vše zlé a nedobré. Používali ji tedy ke zdobení a k rituálům i staří Keltové. Větvička jmelí byla o to cennější, pokud byla darována, štěstí a ochrana tak byly zajištěny. Zajišťovala ale také plodnost a přinášela lásku. Jmelí i léčilo a podle toho, z kterého stromu byla tato cizopasná rostlina odebrána, léčila i konkrétní nemoci.
Rok hojnosti
Po štědrovečerní večeři se odnášelo jídlo i zvířatům. Trocha se dávala ke kořenům stromů a házela do studny. Další rok tak byl hojný a umožňoval přežít.
Vodní hladina
Na Štědrý den o půlnoci se chodilo k rybníku nebo k jezírku. Do ledu se vysekala díra a nahlédnutím do vody se objevovaly nejdůležitější události budoucího roku.
Třesení makovicí
Kdo si o Štědrý den třikrát zatřese suchou makovicí, bude mít po celý příští rok v peněžence těsno. Kouzlo na prosperitu je prý skutečně funkční.
Čarování na Nový rok
Zelený svícen
Pořiďte si zelený svícen a pokud možno i zelenou svíci, ale může být i bílá, dále zelenou tužku a papír. Na papír napište své přání, které se týká peněz. Pozor na to, jak budete přání formulovat. Peníze mají svou cestu a musí být tedy jasně dané, jak je chcete získat - výhrou, výdělkem, dalšími zakázkami, pracovní příležitostí a tak dále. O Nový rok vložte papír s přáním pod svíci a nechte na bezpečném místě dohořet. Pak papír vyjměte a uchovejte do doby, než se přání splní. Poté vhoďte obřadně do vody a poděkujte.
Čočkový pokrm
Aby se nás držely peníze, musí být na Nový rok pokrm z čočky, nejlépe jako součást hlavního chodu. Pozor na pernatou zvěř. Říká se, že pokud je na Nový rok pokrm z pernatých zvířat, odlétá štěstí.
Moje cesta
Do pěti bodů rozmyslete, jak chcete, aby další rok vypadal. Kouzlo je v rámci pentagramu, jehož cípy značí živly a ducha. Je dobré tyto body rozepsat přímo do pentagramových cípů, ovšem, ten musí být i správě umístěn. Protože se tady můžeme snadno dopustit fatální chyby, jednotlivé body jen označte číslicemi nejlépe římskými. Pak je sepište na papír, který umístěte někam, kde na něj dobře uvidíte. Každý den věnujte svému plánu pět minut s tím, že se na body budete soustředit a vizualizovat si, jak bude rok vypadat. Tento krátký rituál vždy ukončete poděkováním.